30
Led

Dveře až do stropu jako na zámku

V posledních letech se architekti nechávají pro veřejné prostory i soukromé interiéry inspirovat v luxusních šlechtických sídlech, na zámcích, prvorepublikových vilách a podobných objektech. Platí to i pro nové dveře až do stropu, které okouzlují stále více zájemců a zákazníků, kteří si je do svých domů pořizují.

Jakými kouzly si vysoké dveře získávají své příznivce

Prvním, praktickým, důvodem je stále rostoucí výška nových generací populace, které standardní výška dveří u nás v České republice (197 cm) už přestává stačit. Proto se dnes běžně vyrábí dveře se standardní německou výškou 210 cm (minimální výška stropů je v rodinných domech v České republice 250 cm a v bytech 260 cm).

Dveře až do stropu (kolem 3 m) se ale většinou volí z estetických důvodů, kvůli svému vzhledu. S prostorem dokáží doslova čarovat a vytvářet zcela jiné dojmy než klasické dveře, na které jsme běžné zvyklí. Vysoké dveře až do stropu dodají luxusní a elegantní pocit ze vzdušného a opticky většího prostoru.

Vysoké dveře se stanou dominantou interiéru, nebo je můžete nechat splynout s okolní stěnou. Dveře opticky propojí podlahu se stropem, vznikne mezi nimi dialog, s nímž rádi pracují bytoví architekti. Velkolepá palácová architektura je jim mocnou inspirací.

Co pro dveře až do stropu musíte udělat?

Pokud si zrovna budujete své hnízdo (ať už stavíte nový dům nebo rekonstruujete), myslete včas na to, jaké budete chtít dveře, a na připravenost stavebního otvoru pro vámi vybraný typ. Je třeba si u plánování dát pozor na projektování vývodů vzduchotechniky a osvětlení tak, aby nebyly umístěny v místech otevírání dveřního křídla.

Zároveň musíte počítat i s tím, že časem se může strop v interiéru (v závislosti na použitém materiálu a vlivem okolních podmínek) začít prověšovat. Jde o to, aby pak nedocházelo k drhnutí dveří o strop. Důležitá je nutná minimální spára mezi dveřmi, podlahou a stropem 5 mm pro seřízení dveří. Pro optimální sladění spár doporučujeme 7 mm na každé straně. V případě, že jsou dveře až do stropu otevírány směrem do malých prostor, je nutné u zárubně zajistit odtok vzduchu. Kvůli horšímu proudění vzduchu v malých místnostech se může zdát, že se dveře těžko otevírají.

Skryté zárubně pro vysoké dveře

Dalším krokem, jak se na vysoké dveře připravit, je vytvoření představy o jejich upevnění. Dveře se skrytou zárubní Syntesis Battente jsou standardně dodávány pro výšky 197, 210–270 cm. Není však problém použít dveře, které mají výšku až ke stropu. Skryté zárubně Battente mají na to vychytávku, a tou je zárubeň bez horního profilu (rámu). Zvýraznění efektu se dosáhne vynecháním vrchního nadpraží – ležaté části zárubně, kde ze stavebního hlediska není žádoucí žádný překlad. Tak docílíte čisté přechodové linie se stropem. Stropy mezi místnostmi jsou pak průběžné, linie dveří v zárubních jsou čisté a elegantní.

Dokonalé integrace dveří se stěnou je dosaženo především prostřednictvím špičkové technologie. Skrytá zárubeň Syntesis Battente se pyšní mimo jiné i dlouhou životností. Zárubňový profil je navržen tak, aby se zabránilo tvorbě případných prasklin. Proti oxidaci a korozi je hliníková zárubeň nejdříve fosfátována a poté je na ni nanesen speciální podkladový nátěr, který zajistí dokonalé přilnutí dalších nátěrů. V jednom balení je dodávána skrytá zárubeň pro zdivo i sádrokarton.

Vaše kreativita při plánování vzhledu dveří je neomezená

Dveře do stropu se skrytou zárubní vám poskytnou obrovské množství variant v jejich vzhledu a působení. Můžete je sjednotit s okolním prostorem, tzn. povrchově je upravit stejným způsobem jako stěnu, ve které jsou usazeny – efektní stěrkou, tapetou, zrcadlem, keramickým, dýhovaným nebo jiným obkladem nebo zvolením barevného laku v odstínu barvy na stěně.

Velmi oblíbené jsou i prosklené varianty dveří, jimž se často říká „nekonečné“, protože se díky nim dosáhne efektního pohledu do dalších částí interiéru a celý prostor působí jednotněji. Umocnit tento dojem můžete i použitím stejného typu podlahy ve všech místnostech.

Další možností je nechat dveře naopak vyniknout díky kontrastu a použít jinou barvu a strukturu povrchu. Pořídit si může také oblíbené dřevěné dýhované dveře.

Na výběr máte nepřeberné množství variant, tak si plánování pořádně užijte!