10
Led

Co je skrytá zárubeň?

Už jste přemýšleli o nových dveřích do svého interiéru? Tušíte, jak by měly vypadat? Dveře musíte taky někam zavěsit, aby vám na stěně držely. A tady máte několik možností, z nichž si určitě vyberete. Skrytá zárubeň je jednou z nich, je moderní, umožňuje kouzlit s prostorem a naplno ho využít.

Zárubeň a její části – trochu terminologie

Zárubeň (hovorově futro nebo futra) je rám pevně umístěný ve zdi, který ohraničuje otvor dveří a tvoří jejich nosnou konstrukci. Obvykle býval kovový, dřív také dřevěný nebo kamenný. Na zárubni je pomocí závěsů (pantů) zavěšeno křídlo dveří. Svislé části zárubně se nazývají “ostění” nebo podvoj, spodní vodorovná část se nazývá práh, horní nadpraží. Zárubeň musí být do zdi pevně uchycena, k tomu u starších typů zárubní slouží tzv. záhlaví nebo uši nebo záklopy, což jsou okraje prahu a nadpraží, zasahující do zdi. Starší tesařské (tj. dřevěné) zárubně bývaly tvořeny tzv. hrubou zárubní, která se obkládala obrubou (šambránou) z hladce hoblovaných prken, někdy různě profilovaných. Toto obložení se nazývá obíjení zárubní.

Základní specifikace zárubní

Podobně jako u dveří se u zárubně rozlišuje pravé a levé provedení. Musíme se podívat na zárubeň zepředu, tedy z té strany, na které jsou umístěny závěsy, abychom poznali, zda se jedná o pravou či levou zárubeň. Na tuto stranu se pak budou otevírat dveře:

  • pravá zárubeň (závěsy jsou vpravo)
  • levá zárubeň (závěsy jsou vlevo)
  • otevírané dovnitř do ostění (reverzní)
  • otevírané k sobě (standard)

Zárubně rozlišujeme zejména podle jejich vzhledu po zabudování do stěny. Tradiční zárubeň lemuje stavební otvor a vystupuje před líc zdiva. Dveře v zavřeném stavu nelícují se zárubní, nýbrž zapadají do ní pouze napůl (mají na obvodě polodrážku).

Existuje několik odlišných současných moderních řešení, která mají za cíl zlepšit vzhled zárubní a dveří:

  • tradiční zárubeň (nelícuje se zdí – dveře vystupují ze zárubně polovinou tloušťky, tzv. polodrážka)
  • zárubeň pro dveře bez polodrážky (zárubeň nelícuje se zdí, ale vystupuje, dveře jsou plně zapuštěny tak, že na přední straně lícují se zárubní)
  • zárubeň zapuštěná (povrch omítky, zárubeň a zpravidla i přední čelo dveří jsou v jedné rovině)
  • zárubeň SKRYTÁ – neviditelná (zárubeň je zcela překryta omítkou nebo sádrokartonem).

Skrytá zárubeň

Nás tentokrát zajímá moderní řešení, zárubeň, které se říká různé – neviditelná, skrytá, bezobložková, do roviny stěny. Zatímco klasické dveře s futry vypadají jako obraz s rámem, dveře se skrytou zárubní splývají se stěnou bez ohraničení. Sjednocením zdi s dveřmi se opticky zvětší prostor a jsou zde jiné designové možnosti.

Eclisse si zakládá na dokonalé kvalitě a dlouhé životnosti svých produktů. Proto i otočné dveře BATTENTE se skrytou zárubní Battente splňují extrémně vysoké standardy. Dlouhé životnosti skryté zárubně BATTENTE je docíleno tím, že je nejdříve povrchově upravena fosfátováním, takto je chráněna proti oxidaci a korozi, a následně je aplikován podkladový nátěr, díky kterému další nátěrové hmoty dokonale přilnou. Skrytá zárubeň je zároveň extrémně robustní a pevná – hmotnost zárubňového profilu je asi 2 kg/m. Konstrukce profilu je navíc navržena tak, aby se zabránilo tvorbě případných prasklin.

Technické požadavky na skryté zárubně

Pokud uvažujete o skrytých zárubních pro vaše prostory, je třeba zahrnout tento záměr již do přípravy stavby a projektové dokumentace. Stavební otvor pro skryté zárubně je oproti klasickým obložkovým zárubním mírně větší – z toho důvodu se zavčas informujte u prodejců a výrobců dveří, jak má být otvor pro skryté zárubně připraven. Dveře do skrytých zárubní se dělají ve všech provedeních, velikostech i atypech. Skryté zárubně je možné použít i v případě dvoukřídlých dveří.

Rám zárubně se dodává smontovaný a instaluje se ještě před dokončovacími pracemi. Je vybaven ochrannými lištami, aby při montáži nebo dalším omítání nedošlo k poškození nebo poškrábání. Teprve po dokončení všech prací se instaluje dveřní křídlo. V případě, že se na dveřní křídlo nanáší stěrka nebo tapeta, je samozřejmě možné dveře instalovat nebo dodat dříve.

Minimalistické kouzlo skrytých zárubní

Neviditelné zárubně představují elegantní řešení dveřního prostoru tím, že omezují zdobné prvky rámu. Funkční prvky (zámek a panty) zůstanou lidským očím také skryty. Vidět zůstane jenom tenká mezera mezi zdí a dveřní plochou. Tím se dosáhne dokonalého estetického vzhledu.

Dveře BATTENTE se skrytou zárubní BATTENTE při zavření úplně splynou se stěnou. Jejich “skryté” provedení umožňuje dokonalou integraci dveří s okolní stěnou. Nic nevyčnívá, nic nepřekáží. Jsou to dveře, které ale téměř nevidíme, když jsou zavřené. Chceme svým zákazníkům a odběratelům dokázat, že zárubně jako takové nejsou třeba. Skryté zárubně odvedou dokonalou práci. Tím, že zvolíte skryté provedení otočných dveří, odlehčíte celý prostor interiéru, a tím se i místnost opticky zvětšíte. Špičková technologie a moderní design skrytých zárubní dokonale vyšperkují moderní interiér – V jednoduchosti je krása!

Zjistěte víc o skrytých zárubních Syntesis® Battente na našich stránkách.